Dwie twarze mobbingu
2022-12-02Zmiana zawodowa
2023-01-08Czy efektywne zespoły są jak jednorożce? Wszyscy o nich słyszeli, ale nikt ich nie widział?
Gospodarkę 4.0 (czwarta rewolucja przemysłowa), w której żyjemy można nazwać ewolucją złożoności. Obserwujemy nawarstwianie się coraz to bardziej złożonych struktur w naszym otoczeniu. Doświadczamy dynamicznych zmian na różnych płaszczyznach jednocześnie: zmiany demograficzne, społeczno -ekonomiczne, geopolityczne, erupcja technologii, ekologiczne. itp.
Z tego powodu dzisiejszej rzeczywistości na sukces w biznesie pracuje cały zespół. Sukcesy odnoszą te organizacje, które budują efektywne zespoły, a nie Ci którzy wyłącznie posiadają utalentowane jednostki.
No właśnie… Efektywny zespół…Pasjonujący temat. Od razu pojawia mi się szereg pytań:
- Czy zastanawialiście się czym charakteryzuje się efektywny zespół?
- Czy grupa współpracujących osób to już efektywny zespół?
- Czym różni się grupa ludzi od efektywnego zespołu?
- Czy posiadanie samych „gwiazd” w zespole gwarantuje jego sukces?
- W jaki sposób budować efektywny zespół to znaczy, czy dobierać jego członków na zasadzie podobieństw czy różnic? Czy istnieje „magiczna formuła” ?
- Co tak naprawdę oznacza różnorodność w zespole?
- Jaka jest rola lidera w budowaniu efektywnych zespołów?
- Czy istnienie „magiczna fomuła” budowania efektywnych zespołów?
Prowadząc warsztaty #TeamScape #Facet5 w liderami w różnych organizacjach odpowiadamy sobie na te i inne pytania. Praktyka pokazuje, że jednym z kluczowych aspektów różnorodności jest o s o b o w o ś ć.
Dobre wykorzystanie psychometrii wspiera zrozumienie cech osobowości, preferencji, talentów oraz potencjalnych luk u siebie samego siebie oraz każdego z członków zespołu. Mapa całego zespołu pokazuje na ile jesteśmy podobni, a na ile różni w codziennej pracy. Podobieństwa i różnice stylu pracy, komunikacji, reakcji na stres wpływają na nasze postrzeganie w zespole.
Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył sytuacji, kiedy nasze wyobrażenie o sobie samej/ sobie samym odbiega od postrzegania przez inną osobą? Czyli mam poczucie, że sprawnie podejmuję decyzje, ale moi współpracownicy/ szef uważa, że zbyt długo analizuję sytuacje i niepotrzebnie pytam o zdanie zbyt wiele osób. No właśnie, taka sytuacja może wynikać z różnic w osobowości i zachowań z niej wynikających.
Warsztaty zespołowe #TeamScape pozwalają między innymi zrozumieć:
- w jaki sposób zespół generuje pomysły, jak przebiega ocenia tych pomysłów i podejmowanie decyzji oraz jaki jest potencjał do wdrażania tych pomysłów w życie.
- z jakiego powodu niektóre zespoły działają w systemie „permanentnego zarządzania kryzysowego”
- z jakiego powodu niektóre zespoły łatwo generują pomysły, ale mają trudności z wdrożeniem projektów w życie
- jakie style rozwiązywania konfliktów mają poszczególni członkowie zespołu i co się z tym wiąże
- jaki jest wkład w pracę zespołu poszczególnych osób? Od kogo z zespołu mogę czerpać i kogo mogę wspierać?
Poszerzenie samoświadomości (kim jestem, jak działam) zrozumienie co jest ważne dla każdego z członków zespołu (wzajemne zrozumienie potrzeb) ma bezpośredni wpływ na relacje i zaufanie w zespole. To kim jestem (mój profil osobowości) daje mi możliwość świadomego w y b o r u swoich zachowań (czasem innych niż moje naturalne), tak aby lepiej opowiadać na to co się aktualnie dzieje. Wszystko to ma pozytywny wpływ na coraz lepsze wyniki indywidualne, zespołowe i firmowe.
I na koniec “The last but not least" warsztaty #TeamScape to świetny #teambuilding oraz #fun!
Mam nadzieję, że dzięki tej publikacji już wiesz, że zbudowanie efektywnego zespołu jest realnym i osiągalnym celem każdego lidera.
Chcesz wiedzieć coś więcej, skontaktuj się ze mną!