Wielokulturowość w zmianie i transformacji
2022-08-10Skuteczna transformacja i zarządzanie zmianą
2022-08-10Zespół w zmianie, czyli dlaczego jedni ludzie akceptują zmiany chętniej niż innni?
Jeśli…
- zmieniasz strategię działania
- przeprowadzasz zmianę struktury organizacyjnej
- planujesz wdrożyć nowe produkty / usługi
- wdrażasz nowe narzędzia lub nowe/ inne procesy…
… to pamiętaj, że bez ludzi żadna zmiana nie ma szans na sukces.
Jeśli chcesz skutecznie wprowadzać zmianę, to musisz rozumieć reakcję ludzi na zmiany, pozyskać odpowiednie osoby i zadbać o odpowiednią komunikację do każdej grupie ludzi. Budowanie koalicji to nie tylko domena polityki!
Zgodnie z teorią Carla Rogersa “Diffusion of Innovations Theory” spotkasz się z następującymi reakcjami członków na zmianę:
- Innowatorzy („Świetnie!”) –2,5% populacji
Zazwyczaj inicjują zmiany lub bardzo szybko się do nich włączają. Są chętni do podejmowania ryzyka, chętnie eksperymentują. Lubią najnowsze gadżety i wypróbowują najnowsze zdobycze technologii. Bywają ekstremalni w podejściu i działaniu.
- Wcześni Adaptatorzy („Zróbmy!”) – 13,5% populacji
Szybko adoptują się do zmian, są bardziej ostrożni niż innowatorzy, nie akceptują nowych pomysłów jedynie z powodu ich nowości, poddają nowości ocenie. Nie są ekstremalni.
- Wczesne poparcie („Spróbujmy”)– 34% populacji
Osoby takie dołączają do zmian, kiedy widzą szybkie i pozytywne ich efekty i jeśli zostaną przekonani o ich wartości. Z natury charakteryzuje ich ostrożność wobec zmian, nie oczekujmy, że będą skakać z radośni na wieści o zmianie.
- Późne poparcie/ Sceptycy zmian („Poczekamy, zobaczymy”)- 34 % populacji
Osoby obserwujące rozwój wypadków i bardzo stopniowo włączające się w zmianę. Dołączą do zmiany, kiedy to inni już dostosują się do nowych pomysłów lub procedur oraz kiedy zobaczą, po upływie jakiegoś czasu, że zmiana jest efektywna i przynosi im korzyści.
- Maruderzy/Oporni („Zawsze tak robiliśmy i było dobrze”) – 16% populacji
Trzymają się sprawdzonych i starych metod. Traktują innowacje i zmiany bardzo podejrzliwie i sceptycznie. Mogą latami kwestionować wprowadzone zmiany i nigdy ich nie poprzeć/ nie dostosować się do zmiany. W skrajnych sytuacjach, być może trzeba pozbyć się ich z organizacji.
Matematyka jest nieubłagana. Aby skutecznie wdrożyć zmianę potrzebujesz nie tylko innowatorów i wczesnych adaptatorów zmian. Potrzebujesz zbudować szerszą koalicję.
Ważne pytania, na które warto poszukać odpowiedzi:
- W jaki sposób angażujesz pozostałe grupy ludzi w zmianę?
- Jakie masz sprawdzone sposoby, aby przekonać ludzi do włączenia się w transformację?
- Jak dbasz o ludzi w zmianie?