Style rozwiązywania konfliktów
2023-01-22Wielokulturowość w praktyce
2023-05-08W jaki sposób sprawiasz, że Twoje programy rozwojowe i szkoleniowe oraz Mentoring &Coaching wspierają kulturę różnorodności, równości i włączania (Diversity, Equity, Inclusion - DEI)?
Rozwój i szkolenia pracowników są nieodłącznym elementem strategii HR. Luki kompetencyjne stanowią poważny problem na rynku pracy. Według raportu Hays 2022 („Rozwój kompetencji oczami specjalistów) aż 91% pracodawców odczuwa niepokój względem aktualnego zestawu umiejętności zatrudnionych. Dobra wiadomość- pracownicy chcą się rozwijać. Z raportu wynika, że 89% specjalistów zdecydowanie jest otwarta na zdobywanie nowych kompetencji.
Rozwój pracowników to okazja do promowania wartości DEI. Nie chodzi wyłącznie o dedykowane szkolenia dotyczące DEI, ale uniwersalne zasady do wszystkich działań rozwojowych (np. warsztaty& szkolenia, mentoring& coaching, gamifikacja, e-learning, itp).
Jak integrować różnorodność i inkluzyjność w programy rozwojowe?
Poniżej praktyczne wskazówki dla HR do weryfikacji i budowania programów rozwojowych w Waszych organizacjach.
- Trenerzy, mentorzy/ coachowie mają solidne zrozumienie różnorodności, różnic kulturowych, stereotypów, nieświadomych uprzedzeń i stronniczości
- Sytuacje i przykłady nie wzmacniają stereotypów, uprzedzeń, wykluczeń, stygmatyzowania
- Używane słownictwo jest nieseksistowskie, nierasistowskie, niedyskryminujące
- Materiały wizualne przedstawiają różnorodne osoby/ grupy.
- Uczestnicy pracują w różnorodnych grupach
- Trenerzy, mentorzy/ coachowie reprezentują różnorodność w wymiarach takich jak wiek, płeć, pochodzenie etniczne, wykształcenie, itp
- Technologia nie może wykluczać z programów rozwojowych i stać się blokadą w dostępie do rozwoju
- Wykorzystywane materiały i narzędzia uwzględniają różne style uczenia się
- W doborze programów uwzględniane są zarówno kulturowe, zespołowe jak i indywidualne potrzeby uczestników
- Zero tolerancji dla sarkazmu, żartów i komentarzy dotyczących pochodzenia, płci, wieku, statusu społecznego, sytuacji rodzinnej, niepełnosprawności, wyznania
- Uczestnicy nie są „wyróżniani” w celu zawstydzenia lub ośmieszenia, mikro-agresje są wyłapywanie i eliminowane w zalążku
- Mikro afirmacje, docenianie i włączanie są stałymi elementem szkolenia/ rozwoju
- Zajęcia edukacyjne są komfortowe dla uczestników (bezpieczeństwo psychologiczne i fizyczne).
- Pracownicy mają zapewnione przejrzyste zasady korzystania z programów rozwojowych
- Pracownicy mają możliwość przekazania informacji zwrotnej, zgłaszania ewentualnych nieprawidłowości.
Check lista może być dłuższa, w zależności od oferty rozwojowej. Ale od czegoś trzeba zacząć. Oczywiscie kultura osobista i szacunek - to standard.
Czy w Twojej organizacji macie zasady ewaluacji programów rozwojowych? Czy wspierają one różnorodność, równość i inkluzyjność?
Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, skontaktuj się ze mną. Audyt i analiza aktualnych procesów i programów rozwojowych pokażą Ci, na jakim etapie znajduje się Twoja organizacja.
Warszawam 19 lutego 2023