Szkolenia i warsztaty
2022-08-06Nowe perspektywy, nowe horyzonty
2022-08-09- Osiągasz bardzo dobre wyniki i sukcesy zawodowe, ale nadal wątpisz w swoje osiągnięcia i kompetencje?
- Czujesz, że Twój sukces jest wynikiem tajemniczego przypadku lub szczęścia?
- Obawiasz się, że Twoje otoczenie może dowiedzieć się, że nie jesteś tak uzdolniony(a) i kompetentny(a) jak się im wydaje?
- Rzadko wypowiadasz się na forum, bo zawsze uważasz, że nie znasz wszystkich aspektów danej sprawy?
- Nie zgłaszasz się do awansu mimo zachęty szefa, bo sądzisz, że nie masz wystarczających kwalifikacji?
Brzmi znajomo? Zdarzyło Ci się tak myśleć ostatnio?
Im częściej masz takie myśli, tym bardziej prawdopodobne jest, że cierpisz na syndrom oszusta (imposter syndrome).
Syndrom oszusta wynika między innymi z:
- posiadania ograniczających przekonań na swój temat
- przypisywania sukcesów przypadkom i szczęśliwym zbiegom okoliczności
- perfekcjonizmu, nadmiernym krytycyzmem wobec siebie
- braku wiary w swoje umiejętności
- braku umiejętności przyjmowana pochwał i nagród
- obawy przed porażką.
Pauline Rose Clance i Suzanne Imes rozwinęły koncepcję w katach 70-tych XX wieku, pierwotnie określaną jako „fenomen oszusta”, które skupiało się na kobietach osiągających wysokie wyniki.
Nawet znane kobiety – od hollywoodzkich supergwiazd, takich jak Charlize Theron i Viola Davis po liderki biznesu, takie jak Sheryl Sandberg, a nawet była pierwsza dama Michelle Obama i sędzia Sądu Najwyższego USA Sonia Sotomayor – przyznały się do tego.
W miarę postępu badań na tym tematem okazało się, że syndrom oszusta dotyczy również mężczyzn. Jednak oni rzadziej przyznają się do tego. Opublikowane badania przez Journal of Behavioral Science, pokazały, że blisko 70% populacji USA może dotyczyć ten syndrom, w tym ludzi osiągających sukcesy zawodowe.
Kwestionariusz Clance Impostor Phenomenon Scale (CIPS) opracowany przez Pauline Rose Clance pozwala na autodiagnozę na ile dotyczy Cię syndrom oszusta oraz na autorefleksję* https://paulineroseclance.com/pdf/IPTestandscoring.pdf.
Dobrą wiadomością jest to, że jeśli uświadomisz sobie jak nazywa się Twój Gremlin, możesz zmienić swoje nastawienie i cieszyć się sukcesem, na który tak bardzo zasłużyłaś(łeś). Kiedy wiesz z czym mierzysz się, możesz wyznaczyć sobie plan działania i rozwijać się w obranym kierunku. Twoje otoczenie (Rodzina, współpracownicy, szef) mogą Cię w tym aktywnie wspierać.