Rozsądni ludzie przystosowują się do świata. Nierozsądni ludzie przystosowują świat do siebie. Dlatego też cały postęp zależy od ludzi nierozsądnych.
George Bernard Shaw
Tło projektu
Klient:
Globalna firma z branży Shared Services Center/ Business Process Outsourcing.
Sytuacja:
Firma, lider w swoim sektorze, zdecydowała się na transformację obszaru Talent Acquisition. Zmiana polegała na wydzieleniu aktywności rekrutacyjnych z obszaru SSC (Shared Services Center) i przeniesieniu ich do jednostek biznesowych.
Cele:
- Płynne przeniesienie procesów Talent Acquisition do poszczególnych jednostek biznesowych.
- Podział i alokacja zespołu rekruterów.
- Analiza wpływu transformacji na obszary pozostające w strukturach SSC, takie jak employer branding (marka pracodawcy) oraz onboarding (proces zatrudnienia).
- Włączenie procesu Talent Acquisition w Polsce w globalny proces planowania zasobów.
Realizacja:
W trakcie realizacji projektu zarządzałam kilkudziesięcioosobowym zespołem Talent Acquisition, który pozyskiwał do organizacji miesięcznie ok. 200 nowych pracowników. Równolegle prowadziłam projekt transformacji oraz aktywnie uczestniczyłam w komunikacji zmiany w organizacji.
Proces tranzycji dotyczył:
- Procedur i procesów rekrutacji.
- Podziału i zmiany struktury zespołu.
- Analizy wpływu zmiany na narzędzie ATS (Applicant Tracking System).
- Planowania zasobów i budżetowania.
- Zapewnienia bezpieczeństwa psychologicznego pracownikom oraz zdobycia ich poparcia dla zmiany.
- Zachowania ciągłości operacyjnej podczas całego procesu.
Efekty:
- Proces tranzycji procesów i zespołu rekrutacji SSC do jednostek biznesowych zakończył się zgodnie z zaplanowanym harmonogramem i z zachowaniem ciągłości operacyjnej.
- Alokacja zespołu rekrutacji do docelowych obszarów biznesowych nastąpiła z uwzględnieniem indywidualnych preferencji rozwoju ścieżki zawodowej, przy zerowej rotacji członków zespołu.
- Tranzycja lokalnych procesów Talent Acquisition została skutecznie skoordynowana i uspójniona z globalnymi procesami planowania zasobów.